Monitoring upraw przez cały sezon wegetacyjny

27-10-2016, 09:10   •   Zespół ASAP

W Centrum Teledetekcji IGiK od 1997 roku monitoruje się warunki wzrostu i stan roślin uprawnych, wykorzystując modele bazujące na danych satelitarnych NOAA AVHRR. Kondycja roślin przedstawiana jest przestrzennie, dzięki czemu łatwo można wyróżnić obszary o wyraźnie gorszym stanie wegetacji.

Od początku sezonu wegetacyjnego zespół ASAP na bieżąco kontroluje stan roślinności i publikuje najnowsze dane. Marcowe zobrazowania satelitarne posłużyły do oceny przezimowania upraw na obszarze całego kraju. Analizując wskaźnik wegetacyjny NDVI oraz odnosząc go do wyników z poprzednich lat zauważalne są obszary o niższych jego wartościach, jak choćby te należące do województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Wschodnia część Polski również nie poradziła sobie dobrze z silnymi styczniowymi mrozami. Poniżej prezentujemy wartości wskaźnika NDVI wraz z pomiarem temperatury powierzchni z okresów 11-20 i 21-30 marca 2016 służące do oceny stanu roślinności po okresie zimowym.

  • W czasie tegorocznej zimy duże wahania temperatury powietrza oraz częsty brak pokrywy śnieżnej przy silnych mrozach przyczyniły się do wielu problemów z uprawami ozimymi. Centralna oraz północna część Polski w okresie największych mrozów była bez pokrywy śnieżnej chroniącej uprawy ozime. Znacznie gorzej od środkowej części kraju przetrwała ten okres roślinność w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, co zauważyć można na mapach indeksu NDVI.

  • Poprzez ciągły monitoring upraw oraz temperatury powierzchni, wilgotności czy indeksów wegetacyjnych można wcześnie wykryć zagrożenia i pozwolić na szybką reakcję. W poprzednim sezonie wegetacyjnym wystąpiło zagrożenie suszą już od 15 dekady roku, czyli od 21 maja. Dlatego zespół ASAP od startu okresu wegetacji monitoruje jej stan w stosunku do temperatury powierzchni, aby możliwe wcześnie uzyskać informacje o zagrożeniach.
    Dane satelitarne pomagają w ocenie kondycji roślinności na polach przedstawiając jej przestrzenne zróżnicowanie. Jeśli chcesz sprawdzić swoje uprawy na dostępnych zobrazowaniach satelitarnych załóż konto w projekcie ASAP dodając własne działki, które obejmiemy monitoringiem.

    Artykuł opublikowany na farmer.pl

    Instytut Geodezji i Kartografii
    ul. Modzelewskiego 27, 02-679 Warszawa
    e-mail: asap@igik.edu.pl

    Bądź na bieżąco


    Szybki kontakt